Освітлення вулиць населених пунктів є невід’ємним атрибутом цивілізованого суспільства. Крім комфортного освітлення територій, воно ще й слугує для зручності пересування, як людей, так і автотранспорту, освітлення підвищує безпеку руху на дорогах та покращує криміногенну обстановку. Високою є роль територіального освітлення і на державних та комерційних об’єктах під охороною. Заводи, фабрики, склади, гаражі, автостоянки, пропускні пункти, пункти огляду та багато інших установ та підприємств, що знаходяться під охороною, обов’язково повинні мати підсвічування світильниками, прожекторами, ліхтарями та різноманітними лампами.
Але зовнішнє або вуличне освітлення коштовне задоволення, адже будь-який освітлювальний пристрій працює від електропостачання, а для освітлення навіть невеликої площі знадобиться значна кількість ламп та ліхтарів. Однак застарілі світильники споживають велику кількість електроенергії, яка дорожчає з кожним днем. Та уявна економія завдяки низькій вартості при закупівлі старих ліхтарів для вуличних стовпів швидко зникає при їх експлуатації, додатковими витратами на оплату великого споживання електричного струму. На заміну малоефективним та коштовним в експлуатації старим лампам приходять світильники на світловипромінювальних діодах (СВД, LED).
Світлодіодні вуличні світильники дозволяють не лише забезпечувати вулиці міст комфортним світлом, але й значно знизити споживання електроенергії на зовнішнє освітлення. Сучасні світлодіодні ліхтарі, облаштовані надяскравими світлодіодами, мають велику енергоефективність (співвідношення Лм на Вт), міцність, вібростійкість, тривалий строк експлуатації, і найголовніше – споживають значно менше електроенергії, ніж звичайні світильники на лампах розжарювання, ДнАт, ДРЛ. Застосування світлодіодних лампочок дозволяє значно знизити експлуатаційні витрати на обслуговування світлових точок, оскільки не потрібно витрачатись на виїзд аварійних бригад для заміни перегорілих джерел освітлення.
Використання люмінесцентних, натрієвих, ртутних ламп пов’язано з підвищеним викидом шкідливих випаровувань у випадку порушення їх цілісності, після закінчення строку роботи вони потребують спеціалізованої утилізації, яка потребує додаткових витрат. В свою чергу, світлодіодні освітлювальні пристрої абсолютно нешкідливі та ніякої загрози навколишньому середовищу не несуть. Після виробітку свого ресурсу вони не лише не потребують витрат на знищення, але й принесуть додатковий прибуток у випадку їх продажу до пунктів вторинної сировини для подальшої переробки.
Лампи LED освітлення не бояться складних кліматичних умов (температурних перепадів, дощів, граду, високої вологості повітря та сильних морозів), світлодіоди не реагують на стрибки напруги електрики, на перегруження в мережі електропостачання, твердотілі джерела світла не чутливі до ударів та різних трясінь, при цьому зберігається яскравість освітлення. Світлодіодні світильники мають широкий спектр випромінювання, що дозволяє отримати необхідну температуру кольору. Світлодіодний ліхтар створює освітленість з високою контрастністю, що покращує якість освітлення об’єкту.
Одна з основних характеристик світла – коефіцієнт кольоропередачі Ra, у сучасних світлодіодів Ra більше 80. Так, наприклад, біле (холодне) світло покращує нічне бачення на 40-100 % відносно більш теплого (жовтого) спектру. Сьогодні для освітлення вулиць та доріг найбільш широко використовуються лампи ДРЛ, ДНаТ, ДНаЗ, які мають вузький спектр випромінювання, який не забезпечує прийнятної кольоропередачі, а, отже, не дозволяють отримати більш високе розрізнення освітлюваних ними предметів. В свою чергу, використання ламп на світлодіодах, дозволяє отримати більш чітку картинку (збільшується різкість зображення, покращується деталізація) не лише візуально, але й при зйомці різними камерами, в тому числі і відеоспостереження.
Зараз багато покупців вирішили зробити ставку на компактні флуоресцентні лампи (за принципом дії аналогічні «довгим» трубкам денного світла). Однак, вони не усвідомлюють, що заявлений на упаковці строк служби ламп може не відповідати дійсності, так як він розраховувався при роботі лампи в ідеальних умовах – без зміни режимів роботи, комфортних кліматичних умовах та при постійній напрузі (що неможливо уявити в звичайних умовах). Та й номінальна потужність споживання також може не відповідати вказаній, на враховується додаткове споживання потужності на пускову регулюючу апаратуру (ПРА), яка часто досягає 25 % від номінального значення потужності споживання. Тим більше, споживачі не усвідомлюють, що будь-яке порушення герметичності трубки лампочки несе серйозну загрозу здоров’ю всім тим, хто мешкає поряд з таким джерелом світла. Через що, «уявна» економія витрат на освітлення побудована на низькій ціні освітлювального пристрою, в реальності може бути фіктивною. Часта заміна ламп, додаткові експлуатаційні витрати, підвищені витрати електропостачання – ось далеко не повний перелік додаткових витрат і це ще не враховуються ризики, які ці лампочки нанесуть здоров’ю людей та навколишньому середовищу.
Світлодіодні світильники зовнішнього освітлення призначені для того, щоб освітлювати в темний час доби автомагістралі, дороги для автомобілів, вулиці, проспекти, площі, велосипедні доріжки, зупинки громадського транспорту, залізничні перони, автостоянки. А також території підприємств та жилих масивів, портів, складів, пунктів пропуску та огляду, дворів, зон відеоспостереження та інших громадських об’єктів. Зазвичай вуличні світлодіодні світильники розміщуються на ліхтарних стовпах та кріпляться на консоль за допомогою оголовку, вбудованого безпосередньо в світлодіодний опорний ліхтар відповідного діаметру, тому їх називають консольними світильниками. Світлодіодні зовнішні консольні світильники розміщують на висоті від 6 м до 12 м. Також кріплення вуличних ліхтарів можливе на линвах над дорогами та іншими об’єктами, такі світильники мають спеціальну систему кріплення на линву. Ліхтарна опора, на яку встановлюється світлодіодний консольний світильник, найчастіше металева, але в сільських районах не рідко вони розміщуються і на дерев’яних стовпах.
Крім того, до зовнішніх освітлювальних пристроїв належать і декоративні світлодіодні світильники, що встановлюються в парках, садах, вздовж терас, тротуарів, бульварів та інших ландшафтних територій, які слугують не лише як освітлювальні пристрої, але й естетично облагороджують освітлювану ними територію. Як і всі світлодіодні пристрої, їх вирізняє висока економічність, надійність в роботі, невибагливість в обслуговуванні та тривалий строк експлуатації. Світлодіодні вуличні торшерні світильники можуть бути виконані в різних корпусах, як за власними розробками виробника, так і в корпусі замовників. Найчастіше тротуарні світильники користуються попитом при реконструкції центральних вулиць та площ міст, місць народних гулянь, приватних садиб, та прилеглих до адміністративних та корпоративних будівель територій.
До одного з провідних вітчизняних виробників світлодіодної освітлювальної техніки належить ТОВ «АТІЛОС». Продукція підприємства відрізняється високою якістю, надійністю в роботі та привабливим дизайном. Розроблена та виготовлена підприємством лінійка ліхтарів для зовнішнього освітлення включає в себе:
- світлодіодні консольні вуличні світильники ДКУ21У16х2,5-014У1-АТ, ДКУ21У16х3,6-011У1-АТ, ДКУ21У32х3,6-012У1-АТ, ДКУ21У32х5-013У1-АТ, ДКУ21У40х4-008У1-АТ;
- світлодіодні вуличні підвісні світильники ДСП-32х3,6-001У1-АТ;
- світлодіодні вуличні торшерні світильники ДТУ17У6х4,4-001У1-АТ (ДТУ6 «ВАЗА»), ДТУ17У6х4,4-002-АТ (ДТУ6 «ШАР»).
На відміну від дешевих китайських світильників, світлодіодні ліхтарі українського виробника «АТІЛОС» відповідають дуже високим вимогам зовнішньої експлуатації. Світильники володіють високою світловою віддачею до 93 лм/Вт, коефіцієнтом потужності не менше 0,97, індексом кольоропередачі не нижче 75 Ra, високим ступенем захисту від впливу навколишнього середовища (захист від пилу та вологи) не менше IP55, відповідають необхідним вимогам ДСТУ ІЕС 61000-3, передбачено відповідність вимогам ДСТУ CISPR15. В світлодіодних модулях та блоках живлення світильників передбачений захист від короткого замикання, перегруження та перегріву джерела струму, а також контроль температури LED системи (автоматичне зниження струму при перевищенні температури на датчику, повернення до номінального значення при нормалізації температурного режиму). Система керування роботою світильника дозволяє здійснювати дистанційне перемикання потужності 100 %, 70 % та 50 % по проводам електроживлення 220В. З метою додаткової економії електроенергії (згідно з ДБН.2.5-28-2006) світильники мають спеціальну функцію керування яскравістю світіння, що дозволяє знизити споживану потужність. Принцип керування полягає в можливості ввімкнення необхідної величини струму через світлодіоди шляхом передачі по мережі електропостачання, керуючих сигналів драйверу світильника.
Китайські виробники часто не слідкують за якістю комплектації своєї продукції, прагнучи забезпечити низьку ціну на світлодіодні світильники. Саме ціна та можливість заробити приваблює українських імпортерів дешевою китайською продукцією. Зазвичай дешеві світлодіодні світильники не відповідають ні якісним критеріям, ні функціональним.
Вуличні консольні, підвісні та торшерні світлодіодні світильники виготовлені чернігівським підприємством «АТІЛОС» володіють кращим співвідношенням «ціна-якість» в своєму сегменті. ТОВ «АТІЛОС» не лише провідний український виробник світлодіодних освітлювальних пристроїв, а є розробником конструкції світильника, електронних схем та оптичних рішень, що застосовуються в LED пристроях. Підприємством організовано продаж сучасних світлодіодних вуличних світильників. Придбати світлодіодні вуличні консольні, тротуарні, підвісні світильники (лампи, ліхтарі, лампочки, підсвічування, прожектори), отримати гарантійне та післягарантійне обслуговування світлодіодного обладнання можна в Чернігові по вул.Текстильників, 2.